Tel.: 06 30 343 4343 Mail: info@nagyutazas.hu Nyitva: H-P 9:00-17:00

szálláshelyek Ide utaznék Bangkok

Általános leírás

Thaiföld fővárosa, Bangkok (thai nevén Krung Thep) szeretetet és gyűlöletet vált ki belőlünk. Itt található Ázsia néhány lenyűgöző nevezetessége, de meg is kell szenvedni ahhoz, hogy ezeket megnézhessük. Forróság, zaj és fullasztó kipufogógáz. A csatornák nagy részét feltöltötték az útépítések miatt, és az áradás mindennapos. Az, hogy ilyen káoszban tudnak élni, toleranciájuknak köszönhető. A több, mint 6 millió lakos fele 30 éven aluli.

Bangkokban az a jó, hogy hirtelen egy csöndes helyen találhatjuk magunkat, általában a templomokban, amelyeket a zajt kiszűrő magas falak öveznek. Bangkokban számos ilyen lelki menedékhely és zöld folt van. Az egyik a Lumphini park, ahol a kocogók vadul edzenek a lagúna körül. A fák alatt közép korú kínaiak adnak elő szép mozdulatművészeti gyakorlatokat. A nagy kínai populáció jól beilleszkedett, de azért kínai negyed itt is van, ahol a zaj, a tömeg és a ruhaneműket, aranyat és tésztafélét - ebben a sorrendben - áruló üzletek száma még helyi mértékkel mérve is túlzó.

A legtöbben nehezen tájékozódnak Bangkokban, mert nincs városközpontja. Szorosabb értelemben véve ez a Lakmuang-szentély lenne, ahol a várost megalapították és ahonnan a távolságokat mérik. De a Demokrácia Emlékművet vagy az új World Trade Centre-t is tekinthetnénk annak. Néhányan esetleg a Patpong Road körüli éjszakai szórakozó-negyedet neveznék meg. Még a Bangkokba gyakran ellátogató turisták is beismerik, néha eltévednek. A tájékozódást csak nehezíti, hogy a város olyan lapos, mint egy palacsinta. A hosszú, egyenes utcák neve minden huszadik háztömb után megváltozik, és esetleg csak thaiul van kiírva, ami a mon és khmer nyelven alapuló írás. A Thaiföldi Idegenforgalmi Hivatal (TAT) erőfeszítései ellenére, hogy Bangkokot "sétálóvárossá" nyilvánítsák, nincs kószálásra alkalmas hely. A legjobb, ha helyette légkondicionált limuzinnal közlekedünk. Maradjunk legalább négy napig. Egy napot ebből el fogunk vesztegetni arra, hogy megpróbálunk a megfelelő helyekre eljutni, és három nap kell ahhoz, hogy legalább egy kicsit is belekóstoljunk a part menti város életébe.

Az 1557-ből származó feljegyzések azt mutatják, hogy Bangkok a Chao Phraya folyón Ayutthayába tartó vízi járművek számára ellenőrzési pontként szolgált. Amikor Ayutthayát lerombolták, az új főváros számára a folyón lefelé Thonburinál választották ki a helyet, de Chakri generális félve a burmai támadásoktól, udvarát a keleti partra költöztette. A földbe vert brahman oszlop a folyónál Bangkok 1782-es megalapítását jelöli. Chakri generális, aki a Ramatibodi, I. Rama nevet vette fel, új palota-együttest építtetett a régi folyóparti erődítményen belül. A romjai között élő kínaiakat a kínai negyedbe költöztette, és mesterembereket vonultatott fel, hogy az ayutthayaihoz hasonló királyi rezidenciát építsenek. Az együttesben nemcsak a palota kapott helyet, hanem a kormányzósági és törvényszéki irodák, és a legfontosabb, a Wat Phra Kaeo is.

A "bang" szó Bangkokban, Bang Pa-Inben és más thai városnevekben durva fordításban vízi települést jelent. Bangkok időtlen idők óta vízi település volt. Még a múlt században is lakosságának kétharmad része úszó vagy cölöpökre épült házakban lakott. "Kelet Velencéje", ami Joseph Conradot és más Viktória korabeli utazókat elbűvölt, ma már nem létezik, de az élet a folyón alapvetően nem változott. A Chao Phraya menti szállodákban lakó vendégek ebbe közvetlen bepillantást nyerhetnek, de még jobb, ha csónakázunk a folyón. Ha a Phra Chao Taksin hídtól felfelé megyünk, elhaladunk a sokat eláruló régi épületek mellett, melyek azelőtt a hollandok, franciák, valamint a Brit Kelet-indiai Társaság raktárai voltak. A csónak a lefelé, a Sziámi-öbölben levő Khlong Tuey kikötő felé haladó rizsszállító bárkák, vízi taxik és méltóságteljes teherhajók nyomában ringatódzik. A felkelő nap sugaraival megvilágított part menti templomok Délkelet-Ázsia legnagyszerűbb látványosságai közé tartoznak. Már csak ezekért is érdemes kiállni a bangkoki megpróbáltatásokat és szenvedéseket.
Bangkok templomai
A bangkoki kolostorlátogató körút éppolyan fontos, mint a londoni turisták számára a templomlátogatás. Mindkettő az istentisztelet háza, de a thai watnak más feladata is van. Az egyik eredetileg egyetem volt; mindegyik művészi értékű. Egy másikba meditálni mennek az emberek, valamint a hagyományos masszázsra, tenyérjóslásra esetleg vizitre egy homeopatához. Megint másik kolostorban tartanak vásárt. Ténylegesen több száz wat létezik, biztosan mindenki rábukkan a számára legkedvesebbre. Fényképezésre a kora reggel és késő délután a legalkalmasabb.
Kapcsolódó cikkek
Javul a helyzet Bangkokban
A katonaság határozott fellépése hatására a tüntetők mind kevesebben tombolnak a thaiföldi főváros utcáin. A jelek szerint alábbhagyott a thaiföldi ellenzéki tüntetők lendülete: legalábbis erre utal, hogy mind kevesebb "vörösinges" van az utcákon. A hétvégi több tízezres demonstrációk szétverése után, kedden a délelőtti órákban már csak néhány száz tiltakozó volt a miniszterelnöki hivatal épülete előtt. Pedig az elmúlt napok eseményei után sokan arra számítottak, hogy a fővárosban tomboló erőszak hatására a Abhisit Vejjajiva vezette thai kormány meghátrál, és megosztja hatalmát a jelenleg ellenzékben lévő Thaksin Shinawatrával. Thaksin, akit egyébként 2008-ban hasonló utcai tüntetésekkel "bírtak rá", hogy távozzon, szóvivője útján jelentette be, hogy egyelőre felfüggesztik a demonstrációkat, hogy "elkerülhessék a katasztrófát." Az elmúlt napokban ugyanis az ellenzék vörösinges hívei, és a 2008-ban demonstráló - a jelenlegi kormányt támogató - kékingesek, valamint a tüntetők közé szorult katonaság és rendőrség közötti összecsapások egyre véresebbek lettek. Míg a 2008-as demonstrációk során csak néhány kisebb sérülés történt, addig a jelenlegi összecsapásoknak több halottja és több száz súlyos sebesültje is van. Ellentmondásos hírek keringenek a világsajtóban arról, hogy ki lőtt először, de a Spiegel információi szerint a felfegyverzett demonstrálók nyitottak először tüzet a katonákra. A legalább két halálos áldozatot követelő összecsapás után több ország is figyelmeztette állampolgárait, kerüljék el Thaiföldet. A magyar Külügyminisztérium kedden reggel hivatalos formában még nem kommentálta hivatalosan az elmúlt napok eseményeit, de Thaiföld a Kambodzsával folytatott vitája miatt már amúgy is a 2-es veszélyességi fokozatba tartozik, különösen déli tartományaiba nem javasolja a magyar külügy az utazást. (Világgazdaság)