Tel.: 06 30 343 4343 Mail: info@nagyutazas.hu Nyitva: H-P 9:00-17:00

Ide utaznék Újdelhi

Általános leírás

Nem a híres, fehér kupolás Vörös Erőd, nem a káprázatos katonai parádék, sem a hindu templomi ünnepségek, sőt nem is a színpompás piacok vonzzák minden esztendőben január 30-án India fővárosába a zarándokok tízezreit, hanem egyetlen ember egyszerű síremléke: Mohandasz Karamcsand Gandhié, akit Mahatmának, Nagy Léleknek neveztek. 1948. január 30-án történt, hogy az erőszakmentesség hirdetőjét az esti ima idején egy fanatikus agyonlőtte delhi háza előtt.
A különben oly életvidám kettős város, Ó- és Újdelhi tragikumához tartozik, hogy történetében a fény mellé mindig borzalom is társult. Itt, India északi részén, ahol a Himalája lábánál, a folyó menti termékeny síkságon 3000 éve nemcsak békés versengésben, hanem gyakran véres háborúságban élnek egymás mellett kultúrák és vallások.
Az éjjelente fényszórókkal megvilágított 71 méter magas homokkőtorony, a Kutab Minar Delhi legrégebbi jelképe és a világnézeti ellentétek szimbóluma. A minaretszerű építményt egykor muszlimok emelték győzelmi emlékműként: a város 1206-ban iszlám uralom alá került. A hindukat ellenben a muszlimok elleni harcban elesett utolsó hindu királyra, III. Prithvírádzsra emlékezteti a torony. A Kutab Minar mellett még láthatók Delhi első mecsetjének romjai; a keleti kapu fölött olvasható felirat tanúsága szerint a mecsetet a hindu és a dzsainizmus 27 lerombolt templomának köveiből emelték. Ami még megmaradt a régi szentélyekből, azt legkésőbb az 1398-as földrengés pusztította el, amikor Tímur Lenk mongol seregei kifosztották a várost, és a hagyomány szerint 100 000 embert öltek meg.

Műértő muszlim uralkodók
Szerencsére olyan muszlim uralkodók is voltak, akik nem romboltak, hanem építettek. A 17. században Sáh Dzsahán mogul császár emeltette a Dzsamúna folyó nyugati partján a Vörös Erődöt, mely pompás márványpalotákkal, fürdőkkel, kertekkel és háremmel büszkélkedett, ám nemcsak uralkodói rezidenciaként szolgált: itt volt a kincstár és a fegyverraktár is, itt állomásozott a helyőrség. 1739-ben a hófehér márványoszlopok tartotta kupolás tető alatt békésen szívta vízipipáját Nadír perzsa sah Bahádur indiai király társaságában, majd parancsot adott katonáinak a város kifosztására és a lakosság lemészárlására, aztán az indiai Pávatrónussal és egyéb kincsekkel visszatért Teheránba.
A Vörös Erőd palotaegyüttese azóta Delhi legnevezetesebb turistalátványossága lett. Az uralkodói székhelyet félkör alakban vette körül a magas fallal övezett császárváros, a Sáhdzsahánábád, ma Ódelhi legrégebbi része. A szipojlázadás leverése után Delhi brit kézre került, az utolsó mogul császárt a burmai Rangoonba vitték, és a császárváros nagy részét lerombolták.

A kétarcú város
Sáh Dzsahán a város legmagasabb részén hatalmas mecsetet emeltetett. Az 1638-ban megkezdett Dzsámi Maszdzsidot (Pénteki mecsetet) 1658-ban fejezték be, és olyan óriási, hogy az udvarán 25 000 hívő fér el. Két 40 méter magas minaretjéből lenyűgöző kilátás nyílik a kétarcú fővárosra: északon Ódelhi, jellegzetes keleti bazárjaival és a mogul császárok kiemelkedő épületeivel, délen a kormányzati negyedet is magában foglaló Újdelhi, mely majdnem olyan angol, mint London, csak nem annyira régi.
Újdelhi a Brit Birodalom korszerű hatalmi központjaként a 20. század húszas éveiben angol várostervezők és építészek tervei alapján bámulatos gyorsasággal épült fel. A kerek tereket és a tucatnyi parkot nyílegyenes utcák kötik össze. A diadalív mintájára kialakított India Kaputól pompás sugárút, a Rádzspat vezet az egykori brit alkirály rezidenciájáig, mely 1947 óta India államelnökének székhelye.
Ó- és Újdelhi élettől pezsgő központjain kívül van az indiai történelem egyik legújabb emlékhelye, az Indira Gandhi House, Dzsaváharlál Nehru leányának utolsó lakhelye, aki akárcsak apja, miniszterelnökként szolgálta országát. 1984. október 31-én reggeli sétáján a kertben közvetlen közelről lőtte le két fiatal szikh testőre. Indira Gandhi lakószobái abban az állapotban maradtak, ahogyan halála napján hagyta. Azon a helyen, ahol haldokolva összeroskadt, üvegszekrény áll.
Egyéb

Borravaló: A számla összegét a szolgáltatástól függően felkerekíteni; kisebb szívességekért külön borravaló jár.
Városok
Delhi
Goa